BTA12-600B Triac
12A 600V TRIAC with Snubberless™ technology and insulated tab for general-purpose AC switching.
20.00 EGP
Buy Now
Availability: In Stock
SKU:2681982382117
BTA12-600B Triac
BTA12 TRIAC Pinout
Pin Number
Pin Name
Description
1
A1
Current flows in/out of this terminal
2
A2
3
G
Current into/out of this terminal controls conduction between A1 and A2
Features:
  • 600V 12A medium power TRIAC
  • Low thermal resistance bonding
  • High surge energy capability
  • ~20W power dissipation with TO220 package
How To Use BTA12
BTA12 Graph
Applications:
  • LED dimming circuits
  • Motor speed controllers
  • Logic-level AC load switching
2D Model and Dimensions:
BTA12 TRIAC Dimensions
Package includes:
  • 1x BTA12-600B Triac
BTA12 TRIAC Datasheet
Weight 3 g
Dimensions 10 × 5 × 30 mm